U ponedjeljak, 27.5.2024., u Velikoj dvorani Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ svečano obilježena 20. godišnjica djelovanja Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u sklopu Zavoda pod nazivom Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti „Jučer, danas, sutra“.
Uzvanicima se uvodno obratio prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med., ravnatelj Zavoda koji je istaknuo: „Mentalno zdravlje zajednice je jedan od prioriteta, a ovo što vi radite je nevjerojatno. Sjajno da netko s ulice može doći do tima za mentalno zdravlje bez uputnice i dobiti stručnu pomoć. Mreža se s osam širi na 11 timova, a dobili smo i mogućnost ugovaranja četiri mobilna tima za mentalno zdravlje. Služba je nakon 20 godina pokazala divne rezultate i čestitam svim djelatnicima Službe, Mirjani Orban, dr. med., koja je 18 godina vodila Službu, kao i prim. dr. sc. Mariji Kušan Jukić, dr. med., koja je vodi posljednje dvije, na tome.“
Jasna Tucak, univ. mag. sanit. publ., izaslanica gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i voditeljica Odjela za promicanje zdravlja, prevenciju i rano otkrivanje bolesti Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba je istaknula: „Izuzetno je važna potpora te multisektorska suradnja. Mentalno zdravlje je usko povezano i s promicanjem zdravlja, prevencijom bolesti i svim sektorima Zavoda. Grad Zagreb je potpomogao niz projekata i aktivnosti, ne samo financijski već i u odabiru projekata, sudjelovanju i kreiranju važnih aktivnosti, a vjerujem da će ta potpora biti bolja, veća i snažnija jer vaša je Služba izuzetno korisna i potrebna.“
Nadovezala se Dunja Skoko-Poljak, dr. med., načelnica Sektora za javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu Ministarstva zdravstva: „Uvjerenja sam da ćete i ubuduće temeljem naših strateških dokumenata unaprjeđivati rad vaše Službe i djelatnika. Ono što vi radite je posebno, jer unaprjeđujete kvalitetu života građana, od malih do velikih. Vjerujem da su programi koje smo osmislili za Zavode za javno zdravstvo, a koje Ministarstvo zdravstva financira dulje od 20 godina, pomogli u edukaciji i školovanju djelatnika, posebno kadrova koji su na početku djelovanja bili nedostatni. Sigurno je da zajedničkim snagama možemo napraviti daleko više.“
Pozdravne riječi okupljenima uputili su i doc. dr. sc. Domagoj Vidović, dr. med., zamjenik ravnateljice Klinike za psihijatriju Vrapče te Josipa-Lovorka Andreić, voditeljica Odjela za kvalitetu i standarde na području ovisnosti o drogama i ponašajnih ovisnosti, Službe za suzbijanje zlouporabe droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Stručni dio događanja bio je Okrugli stol organiziran ususret Svjetskom danu nepušenja 31.05.2024. Pušenje sa svojim širokim spektrom posljedica predstavlja globalni javnozdravstveni i gospodarski problem. Danas svjedočimo velikom broju mladih ovisnih o duhanu, a također je u porastu i uporaba neduhanskih proizvoda u mlađoj populaciji (e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, duhanske vrećice…). Pušenje se najčešće isprobava u ranim adolescentnim godinama, kad je pritisak vršnjaka velik i kada smo osjetljivi na odobravanja, želimo izgledati starije, zrelije i poželjnije. Važno je i ono što mladi doživljavaju kod kuće. Stoga su učenje po modelu od roditelja, laka dostupnost duhanskih proizvoda, kao i neprovođenje zakonskih odredbi o zabrani pušenja na javnim mjestima te prikriveni marketing, ali i određene crte ličnosti najčešći rizični čimbenici za početak pušenja. Rani početak pušenja rizik je nastanka teške ovisnosti sa svim posljedicama po tjelesno i mentalno zdravlje. Prestanak pušenja najbolja je odluka koju osoba može donijeti za dobrobit vlastitog zdravlja i okoline.
U raspravi na prigodnom Okruglom stolu „Da ne ode sve u dim“ govorilo se o uspješnosti i dostupnosti škola nepušenja te važnosti odluke o prestanku konzumacije duhanskih proizvoda za pojedinca i zajednicu, uz moderiranje mr. sc. Snježane Šalamon, dipl. soc. radnice Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, govorili su doc. dr. sc. Dijana Mayer, dr. med., specijalist epidemiologije, voditeljica Odjela za praćenje i unaprjeđenje zdravlja školske djece i mladih Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Irena Rojnić Palavra, dr. med., specijalist psihijatar, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti s Klinike za psihijatriju Jankomir, Krešimir Radić, dr. med., specijalist psihijatrije na Zavodu za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče, Sanja Jelušić, dipl. ing. preh. teh. – nutricionist Odjela za promicanje zdravlja Službe za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Boris Gracin, dr. med., specijalist psihijatar, subspecijalist iz alkoholizma i drugih ovisnosti, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Martina Bekić, magistra sestrinstva iz Odjela za prevenciju ovisnosti Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.