Zdrava Glava

Očuvanje mentalnog zdravlja
Grad Zagreb

Ljubitelji nogometa, koji su gledali utakmicu Engleska Hrvatska 21. 11 2007 na Wembleyu imali su priliku vidjeti neponovljivi emocionalni rollercoaster kod naših i engleskih navijača. To je bila prekretnica za obje navijačke skupine. Za engleske navijače, ona je simbolizirala jedan od najnižih trenutaka u povijesti njihovog tima, ispunjen frustracijom i razočaranjem. Za hrvatske navijače, to je bio trenutak ponosa i trijumfa, podsjetnik na snagu reprezentacije i na sposobnost izvođenja velikih pobjeda na najvećim pozornicama.
Kada bi iz oba tima uzeli reprezentativni uzorak, priključili ih na aparate koji mjere pobuđenost autonomnog živčanog sustava te u kombinaciji s njihovim samoiskazima, najvjerojatnije bi dobili sljedeće rezultate:
• prvih 15 minuta: engleski navijači, nakon brzih golova Kranjčara i Olića, su bili preplavljeni osjećajem nevjerice i zabrinutosti. Većina je bila zapanjena greškama u obrani i golmana Scotta Carsona. Kod naših navijača pak oduševljenje i nevjerica. Brzo vodstvo Hrvatske s 2:0 bilo je izvan očekivanja i unijelo ogromnu radost među navijače.
• Nakon izjednačenja: Golovi Lamparda iz penala i Croucha donijeli su privremeni osjećaj nade i oduševljenja. Navijači su vjerovali da se tim može vratiti i izvući potreban rezultat. Kod naših navijača nastupili su trenuci stresa i napetosti. Iako je Hrvatska već bila kvalificirana, ponos i želja za pobjedom bili su veliki, pa je izjednačenje donijelo nervozu.
• Poslije trećeg gola: Kod engleskih navijača nada se brzo ugasila, prelazeći u očaj i frustraciju, a kod hrvatskih navijača doživljen je osjećaj ponosa i trijumfa jer je naša reprezentacija uspjela izdržati pritisak i postići pobjedu.
• Nakon utakmice engleski navijači najčešće su osjećali razočaranje, tugu, bijes i frustraciju dok su naši navijači osjećali ponos, oduševljenje i povećano samopouzdanje.
Navedeni rollercoaster osjećaja prisutan je u većini sportova, ali je kod nogometa na međunarodnim natjecanjima (barem u Hrvatskoj), nekako najizraženiji zbog velike publike.
Sport je srž mnogih života, donoseći uzbuđenje, zajedništvo i strast. Međutim, uz sve pobjede i radosti, dolazi i jedna neizbježna stvarnost – razočaranje. Kako točno sportski gubitci pogađaju navijače? Psihološka istraživanja nude uvid u ovaj fenomen koji često prelazi granice stadiona i utječe na svakodnevni život gledatelja.

Svaki sportski događaj nosi sa sobom emocionalni tobogan za navijače. U različitim studijama analizirano je kako rezultati utakmica utječu na emocionalno stanje gledatelja. Dok pobjede donose osjećaj euforije i zadovoljstva, porazi često dovode do tuge, frustracije i stresa. Ova emocionalna reakcija može trajati danima, a ponekad i tjednima, što pokazuje koliko duboko sport može utjecati na naše raspoloženje.

Nije svako razočaranje jednako. Navijači se nose s razočaranjem na različite načine. Neki se okreću humoru, drugi razgovoru s prijateljima, dok neki pak biraju potpuno ignoriranje rezultata. Svaka strategija ima za cilj ublažiti negativne emocije i povratiti emocionalnu ravnotežu. Zanimljivo je da strategije suočavanja mogu biti jednako važne kao i sam ishod utakmice, oblikujući dugoročni odnos navijača prema sportu.

Razočaranje zbog sportskih rezultata može imati ozbiljnije posljedice nego što mislimo. Ekstremne reakcije, poput ljutnje ili ekstremne tuge, nisu neuobičajene. Za neke, gubitak omiljene ekipe može izazvati osjećaj gubitka identiteta i vrijednosti, posebno kod onih koji se snažno identificiraju s timom. Ovaj osjećaj može se odraziti na međuljudske odnose i opće životno zadovoljstvo.
Razočaranje također može utjecati na ponašanje navijača u budućnosti. Otkriveno je da serijski porazi mogu smanjiti sklonost navijača za ponovno gledanje ili prisustvovanje događajima. Osjećaj razočaranja može narušiti entuzijazam i angažman, što može dugoročno štetiti sportskim organizacijama i timovima.
Kako pripadnost timu oblikuje naše emocije? Intenzitet razočaranja ovisi o tome koliko se navijači identificiraju s ekipom. Oni koji snažno povezuju svoj identitet s uspjehom tima osjećaju jače razočaranje nakon poraza. Ovaj socijalni identitet može povećati osjećaj zajedništva, ali i pojačati emocionalne udarce kada stvari krenu loše.

Kako se nositi s razočaranjem?
Što možete učiniti da ublažite razočaranje nakon poraza vašeg omiljenog tima? Stručnjaci koji se bave ovim poljem preporučuju nekoliko strategija:
• Potražite podršku: Razgovor s prijateljima ili drugim navijačima može vam pomoći da procesuirate emocije, a to navijači u većini slučajeva i čine spontano.
• Fokusirajte se na pozitivne aspekte: Podsjetite se na dobre trenutke koje vam je tim donio.
• Uključite se u druge aktivnosti: Razvijanje drugih interesa može vam pomoći da preusmjerite pažnju i izbjegnete opsesiju sportom.

Stoga ne čudi veliko razočaranje kod naših navijača zbog neprolaska reprezentacije u daljnji tijek natjecanja na Europskom prvenstvu 2024., posebno nakon osvojenih srebrne i brončane medalje na Svjetskim prvenstvima 2018. i 2022. godine. Očekivanja su bila visoka, a neuspjeh je doživljen kao bolan udarac, mnogi su vjerovali u daljnji kontinuitet uspjeha. Osjećaj izgubljene prilike i frustracije obilježio je reakcije navijača, koji su se nadali novom podvigu svoje momčadi.
Sport je više od igre; on je dio naših života. Razumijevanjem emocionalnih reakcija koje dolaze s pobjedama i porazima, možemo bolje upravljati svojim osjećajima i uživati u promatranju ili medijskom prikazu sporta na zdrav način.