Prekomjerno vrijeme provedeno ispred ekrana povećava rizik od bolesti poput pretilosti, dijabetesa i problema sa spavanjem. Također, istraživanja su pokazala da se pretjerana uporaba mobilnih uređaja/tableta/računala i društvenih medija može povezati s većom usamljenosti, kao i depresijom kod tinejdžera, te može dovesti do lošijeg vida, veće razine tjeskobe i stresa, kao i problema s pažnjom i fokusom.
Dodatno, studija objavljena 2018. godine (Twenge, J & Campbell, W. K) – otkrila je da tinejdžeri koji provode više od jednog sata dnevno pred ekranom imaju veću vjerojatnost da će razviti mentalne bolesti kao što su depresija i anksioznost, što može imati ozbiljne posljedice na njihov razvoj i formaciju.
Produljeno vrijeme ispred ekrana također može imati negativne učinke na mlade odrasle osobe. Osim lošije kvalitete sna i lošijeg fizičkog zdravlja, odrasle osobe mogu doživjeti pad produktivnosti na poslu zbog upotrebe uređaja, a zauzvrat, nastaje stres uzrokovan nedostatkom produktivnosti.
Što napraviti?
1. Pratite vrijeme provedeno na ekranima – praćenjem vremena koje smo proveli pred ekranom može pomoći da osvijestimo količinu potrošenog vremena. Većina ljudi zapravo podcjenjuju vrijeme provedeno na elektroničkim uređajima.
2. Odredite prostor/vrijeme bez telefona – odredite vrijeme i aktivnosti kada nećete koristiti uređaje. To jednostavno može značiti odlaganje mobitela dok ste na poslu, tijekom razgovora s nekim, tijekom aktivnosti s prijateljima ili za vrijeme obroka. Kada je vrijeme za spavanje, najbolje je ne nositi telefon u krevet. Ako morate, postavite ga na način rada u zrakoplovu ili na “ne uznemiravaj”.
3. Izgasite notifikacije koje nisu nužne – Jednostavno, ali važno! Teško se fokusirati kada vam neprestano dolaze poruke, obavijesti iz grupnih razgovora ili platformi društvenih medija. Imajući na umu veću produktivnost i bolju osobnu dobrobit bilo bi dobro izgasiti notifikacije koje nije nužno odmah vidjeti.
Preneseno s FB grupe Mentalisti
Služba za mentalno zdravlje, NZJZ “Dr. Andrija Štampar”