U svečanoj dvorani zgrade Centar Psihijatrijske bolnice Ugljan renomirani adiktolog KBC-a Sestre milosrdnice iz Zagreba, te predsjednik KLOKA( Klub liječenih ovisnika o kockanju i klađenju) Zagreb, dr.sc. Luka Maršić održao je predavanje na temu „Sigurnost ovisnosti u nesigurnom postmodernističkom društvu“ i promocija knjige: „Oporavak 55“. Zbog velikog interesa predavanje je održano i u prostorijama Sveučilišta u Zadru. Tema predavanja je bila o razumijevanju institucija koja se bave liječenjem mentalnih poremećaja novih ne supstancijalnih ovisnosti u kontekstu molekularnih ovisnosti. Naglasak je bio na novim modeliranjima socijalne patologije i djelovanje mehanizama obrane u post-modernizmu na osjetilno –perceptivne izazove.
Ti marketinško obrađeni momenti ljudske potrebe izrazito naglašavaju koncepte žudnje kao mehanizme u stvaranju iluzionističkih principa koji teško uspostavljaju objektivizaciju sa stvarnošću u društvenom kontekstu a, vrlo su potentni u moždano -kognitivnim subjektivizacijama, izazivajući vrlo često iracionalna neželjena ponašanja, a često i samu ovisnost.
Postmodernizam kroz dekonstrukciju zbiljnosti odrasle osobe, gdje se naglašavaju jake poveznice logike i emocionalnosti stvara „marketinški obrađeni um„ koji u svojoj biti postaje neutralni um, brišući običajnu memoriju kako samoga pojedinca tako i cijeloga društva. Zbog toga čovjek donosi odluke koje ga objektivno dovode u suspektne odnose s realnošću i sa sviješću o pojmu slobode i same istine koja mu se prezentira kroz polu-informacijske naglašeno vizualizirane dinamike.

U knjizi“ Oporavak 55“ su obrađeni koncepti post- modernizma i njihov utjecaj na ljudsko zdravlje u fizičkom i mentalnom smislu, naglašavajući potrebu da se takva stanja koja su nalik normalnom životu kao što su klađenje i kockanje, korištenje društvenih mreža i raznih platformi za igranje treba prije svega usmjeravati na oporavak pa tek onda na konzervativno liječenje koje smo prakticirali preko molekularnih “starih“ ovisnosti izazvane s nekom ilegalnom ili legalnom psihotroponom tvari. Autor u knjizi isprepliće medicinske i filozofske koncepte s životnim i terapeutskim iskustvom. Maršić promišlja ovisnost kao paradigmu života koristeći se tezama kroz koje se prelamaju aspekti šire slike ljudskog iskustva. »Sam oporavak obuhvaća i duhovne, emotivne, kognitivne, kulturološke i socijalne komponente, čineći ovisnika spremnim za dezintegraciju ovisničkog identiteta.«
Dalje navodi da »pristup razumijevanju ovisnosti u svojem destruktivnom momentu nije jedino u nadležnosti medicine, makar su ovisnosti tamo svrstane, one su također područje metafizike i filozofije, i napose logoterapije.« Prema tome, terapijski pristupi mogu se kombinirati kroz eklektički pristup ili se liječenje ovisnosti može zahvatiti kroz kombiniranje više pristupa koji su nam na raspolaganju. Knjiga je i kritika postmodernog društva. Maršić se osvrće na procese razvoja ovisnosti od dječje dobi i na razlike između dječje igre i igre odrasloga.
Kaže: »Na očekivanosti (predvidljivosti) određene ljudske reakcije leži cijela marketinška industrija modernoga doba, a na takav način i rapidno smanjenje mogućnosti da se bude drugačiji.« Knjiga je namijenjena profesionalcima koji se bave liječenjem ovisnosti iz različitih područja jer nudi još jedan terapijski alat koji je svakako potreban u ovom dugom i bremenitom terapijskom poslu, prožetim naporom, kako za pacijenta tako i za terapeuta.
Autor niz godina koristi ove koncepte u radu s pacijentima. Dnevna bolnica za ovisnosti osnovana je prije dvadesetak godina, a grupe za liječenje ovisnosti o kocki također traju godinama. Kontinuirani interes pacijenata i članova obitelji za ovaj vid terapije govori opotrebitosti, ali i o koristi koje pacijenti povlače iz ovakvog načina rada. Prema tome, knjiga je namijenjena i promišljajućim pacijentima i članovima obitelji.