
Dana 30. travnja 2025. godine, pred brojnim uzvanicima i sudionicima, u dvorani zagrebačkog hotela Academia održana je Završna konferencija projekta „Izrada Socijalnog plana Grada Zagreba“. Događanje je organizirao Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, a okupilo je stručnjake i dionike koji su sudjelovali u provedbi ovog važnog Projekta.
Na početku konferencije pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba dr. sc. Lora Vidović izrazila je zahvalnost svima koji su pridonijeli izradi Plana. Posebno je istaknula cilj Ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom koji participativnim planiranjem učinkovitih socijalnih politika, utemeljenih na podatcima i dokazima, nastoji prevenirati siromaštvo i socijalnu isključenost. U govoru je istaknula kako su protekle četiri godine učinjeni značajni pomaci upravo kada je riječ o najsiromašnijim i najranjivijim sugrađanima. Od širenja usluga, inkluzivnih mjera, uz istovremena ulaganja u prostorne kapacitete gradskih ustanova, povećan je obuhvat korisnika što se može i potkrijepiti činjenicom kako se, prema zadnjim podatcima, stopa siromaštva u Zagrebu smanjila za 0,8 postotnih poena, a sve u cilju da Grad Zagreb bude grad inkluzivnih, kvalitetnih i dostupnih socijalnih usluga koje omogućuju bolju kvalitetu života za sve građane.
U nastavku konferencije zamjenica pročelnice dr. sc. Romana Galić prezentirala je tijek participativnog procesa izrade Socijalnog plana koji je obuhvatio preko 720 pružatelja socijalnih usluga i gotovo 200 sudionika fokus grupa, uključujući predstavnike Savjeta za socijalnu skrb i Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Pomoćnica pročelnice za zdravstvo dr. sc. Mirela Šentija Knežević u svom se izlaganju „Mentalno zdravlje mladih – međusektorska suradnja u provedbi mjera Socijalnog plana Grada Zagreba“ osvrnula na strateški i pravni okvir za razvoj mentalnog zdravlja Grada Zagreba. Jedan od tih dokumenata upravo je Socijalni plan Grada Zagreba kojim se predviđa povećanje broja korisnika usluga te razvoj inovativnih i projektno financiranih programa odnosno usluga. Izlaganjem su istaknuti zabrinjavajući pokazatelji poremećaja mentalnog zdravlja kako na nacionalnoj razini tako i na razini grada Zagreba. Poremećaji mentalnog zdravlja su među vodećim uzrocima bolničkog pobola i pobola na razini primarne zdravstvene zaštite u radno aktivnoj dobi, a prema korištenju bolničkog liječenja ovi poremećaji čine vodeću skupinu bolničkog pobola. Mentalno zdravlje trenutačno se nalazi na 4. mjestu kao javnozdravstveni prioritet, pri čemu Grad Zagreb ulaže značajna sredstva u redovnu djelatnost zdravstvenih i socijalnih ustanova za zaštitu mentalnog zdravlja Grada Zagreba, programe i projekte nadstandarda, aktivnosti kapitalnih ulaganja u ustanove za zaštitu mentalnog zdravlja Grada Zagreba te organizacije civilnog društva i veliki broj programa i projekata u području zaštite mentalnog zdravlja. Naglašeno je 19 projekata koji se provode u području mentalnog zdravlja, a od 2020. godine 13 novih. Među primjerima dobre prakse istaknute su usluge Centra za zdravlje mladih, mobilnog tima za mentalno zdravlje NZJZ „Dr. Andrija Štampar “, Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, web portal „Mentalno zdravlje“ Grada Zagreba, Program BOJE – „Bolnica otvorena jednakima“ Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, usluge Savjetovališta Luka Ritz, Zagrebačkog centra za neovisno življenje, Savjetovališta za roditelje djece oboljele od malignih bolesti Doma zdravlja Zagreb-Zapad te „Akademija oporavka“ Klinike za psihijatriju Vrapče. Zaključno, naglašena je potreba za snažnijom međusektorskom suradnjom, dodatnim ulaganjima i jačanjem kapaciteta u području zaštite mentalnog zdravlja.
Boža Alajbeg Malčić, voditeljica projekata iz Instituta za razvoj tržišta rada predstavila je iskustva u provedbi edukacija o socijalnom planiranju. Sudionike konferencije dodatno su pozdravili i Ante Džapo pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Ivana Tonković, voditeljica Službe za socijalno planiranje, razvoj mreže usluga i ugovaranje Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Projekt se provodio u razdoblju od 10. srpnja 2024. do 10. svibnja 2025. u sklopu Europskog socijalnog fonda plus, u financijskom razdoblju 2021. – 2027. Ugovor je potpisan između Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kao Posredničkog tijela razine 1, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ureda za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije kao Posredničkog tijela razine 2 i Grada Zagreba kao Korisnika. Ukupna vrijednost projekta iznosi 77.842,50 eura, od čega je iznos od 66.162,12 eura sufinanciran iz sredstava Europskog socijalnog fonda plus. U sklopu Projekta provedene su aktivnosti izrade Socijalnog plana Grada Zagreba i edukacije o socijalnom planiranju za članove Savjeta za socijalnu skrb i djelatnike gradske uprave.